6oc50z4vmqdaЦей мальовничий куточок приміських Оноківців нині відомий далеко за межами Ужгородщини. Тут розташований обласний дитячий спеціалізований пульмонологічний санаторій «Малятко». Головний лікар цього  закладу Галина Мороз разом з колегами-медиками та вихователями дарують дітям не лише здоров’я, а й цікавий, змістовний відпочинок.

– Наш санаторій – незвичайний,– розповідає Галина Іванівна. – Це спеціалізований цілорічний лікувально-оздоровчий заклад. Приймаємо дітей з рецидивуючими бронхітами, бронхіальною астмою та іншими проявами респіраторного алергозу, також дітей з пониженою опірністю організму та захворюваннями верхніх дихальних шляхів.

Основними етапами  реабілітації є ліквідація  ознак активності запального процесу, попередження склерозування, деформації бронхів, підвищення опірності організму до несприятливих факторів зовнішнього середовища, психологічне налаштування на одужання тощо.

У «Малятку» лікуються діти з усієї області, в тому числі й з Ужгородщини. Цьогоріч планується прийняти 1200 малят. Влітку вже відпочили і оздоровилися 400 хлопчиків та дівчаток.

Працюють  6 лікарів: педіатри, пульмонолог, фізіотерапевт, алерголог. Є й 6 вихователів, адже діти  не лише лікуються, а й відпочивають. Для багатьох санаторій став другою домівкою. Дехто радий би тут залишитися назавжди. Різні є діти: і з малозабезпечених сімей, і позбавлені батьківського піклування. Харчують  дітей добре, дехто вдома такого й не бачив. Тому й не дивно, що є випадки, коли малі додому й не хочуть повертатися.

Ми приїхали у «Малятко» серед тижня. Ще здалеку почули веселий дитячий сміх. До обіду було ще далеко, і багатьох тамтешніх пацієнтів ми застали у місцевому парку. Хлопчик, який майстерно демонстрував різні вправи з м’ячем, виявився з Геївців. З Великих чи Малих Віктор Балог не міг сказати, але розповів, що його село дуже гарне. Поряд з ним – його новий друг Стас Янковський з Кострина Великоберезнянського ра-йону. Хлопчикам тут дуже подобається.

Закінчувався якраз четвертий заїзд. Влітку діти перебувають в санаторії 21 день, в осінньо-зимовий період – 24-28 днів. Заклад аж ніяк не нагадує лікарню. Тому й не дивно, що дітям тут подобається. Вихователям потрібен чималий педагогічний хист, щоб знайти спільну мову з малечею. Трапляються випадки, що дітей доводиться вчити просто посміхатися, радіти друзям, спати на чистих простирадлах, користуватися столовими наборами, чистити зуби. Дехто не звик до тепла та ласки, але зусиллями лікарів та вихователів юні душі м’якшають, діти пізнають інший світ.

Головний лікар Галина Мороз не може нахвалитися своїм колективом. Вдячна колегам за їх відданість, за любов до малих. Бо, каже, з черствим серцем  ніхто б не затримався.

Чотирнадцятий рік трудиться в санаторії медсестра Любов Вайда. Ми бачили, як тулилися до неї діти, чули, як захоплено розповідала цікаві історії. На стражі здоров’я стоїть старший лікар Катерина Яцик. Смачно годує малят шеф-кухар Ольга Петрушка. За збалансованим харчуванням малят прискіпливо слідкує дієт-сестра Любов Шутяк. А от організацією відпочинку, цікавих, змістовних ігор займається старший вихователь Наталія Косарівська.

Приємно було спостерігати за малятами. Веселі, усміхнені обличчя. Ніде не побачили заплаканих очей. Вочевидь, діти забувають про свої хвороби. Дуже люблять малювати: сонце, квіти і обов’язково – мами.

До речі, у «Малятку» медики о
дними з перших в області почали застосовувати унікальний метод реабілітації –  музикою та малюванням. Арт-терапія, зцілення мистецтвом дає прекрасний ефект. У цьому твердо переконані медики та педагоги. Не раз доводилося бувати на різних мистецьких акціях у цьому закладі. На них традиційно запрошують художників, музикантів, артистів. Діти й не догадувалися, що це нові форми та методи лікування. Для них це були просто цікаві заняття, які їм дуже подобалися. Значно підвищувалася пізнавальна активність дітей, їх руховий розвиток. Більшість потрапляють сюди замкнутими, хворими. Вони часто-густо не вміють поводитися в колективі, дружити. У санаторії  вчаться малювати разом, ділитися фарбами, допомагати один одному…

Пригадую років зо два тому і в самої Галини Іванівни Мороз була заповітна мрія – запровадити іпо-терапію – реабілітацію та терапію з допомогою коней. З яким захопленням тоді говорила головний лікар про це!  Розповідала, що м’язи коней при русі розігрівають і масажують ноги юних вершників, підсилюють кровообіг у кінцівках дитини.

Чесно кажучи, тоді мало вірила, що це реально. Додатковий клопіт – коней треба доглядати, годувати тощо. І ось тепер Галина Іванівна мені повідомила, що нині «Малятко» має арабського скакуна, маленьке лошатко та коника гуцульської породи. Займається іпо-терапією Віталій Зінич, який закінчив факультет здоров’я УжНУ, отримав спеціальність фізичної реабілітації.

– Для дітей роль вершника – це ще одна велика радість, – розповідає Галина Іванівна. – Це потужний емоційний вплив. Подібна терапія допоможе багатьом.

А у головного лікаря  вже нові плани розширення комплексу висококваліфікованих послуг лікувального, оздоровчого, профілактичного та реабілітаційного характеру для дітей з різноманітною патологією, лікування опорно-рухової системи, дитячої неврології тощо. Але про це якось згодом. Нині ж Галина Іванівна переконалася:

– Усі мрії обов’язково здійснюються. Якщо цього дуже й дуже хочеш…

 

Останні новини:

Передзвоніть мені: